قیمت ذرت در یک سال گذشته

در این مطلب قرار است به بررسی قیمت ذرت در ۶ ماه اخیر بپردازیم و بررسی کنیم که دلایل افزایش قیمت ذرت چه بوده است و با این روند قراراست در آینده چه اتفاقی بیافتد.

قیمت ذرت

وقتی به نمودار بالا نگاه می‌کنیم متوجه این موضوع می‌شویم که قیمت ذرت نسبت به سال گذشته افزایش چشم گیری داشته است. به نحوی که قیمت در دی ماه سال گذشته قیمت ذرت در حدود ۹۰۰ تومان بوده در حالی که در دی ماه و بهمن امسال قیمت ذرت به ۱۴۰۰ تومان نیز رسیده است و در حال خاضر قیمت ها در حدود ۱۳۰۰ تا ۱۳۶۰ متغیر است.

این افزایش قیمت از کجا ناشی شده؟

به هر حال روند سیاسی و اتفاقات سیاسی که در سال‌های اخیر رخ داده است،تحریم ‌ها افزایش نرخ ارزر و تمام مواردی از این دست می‌تواند تا حدودی روی این افزایش قیمت تاثیرگذار باشد با توجه به اینکه اغلب نهاده‌های دام و طیور از طریق واردات انجام می‌شود کوچکترین تغییری می‌تواند باعث نوسان در نرخ ارز شود.

چه دست‌هایی پشت پرده است؟

این درست است که تمام مسائل سیاسی و اقتصادی می‌تواند روی قیمت این نهاده‌ها تاثیر گذار باشد اما هر ساله زمانی که دولت طرح بودجه خود را برای تصویب به مجلس می‌برد مقداری از ارز دولتی را برای کالاهای اساسی مانند نهاده‌های دام و طیور اختصاص می‌دهد.از اردیبهشت ماه سال جاری یعنی سال ۹۷ تا بهمن ماه ۹۷ قیمت ارزدولتی ۴ هزارو ۲۰۰ تومان بوده است.اما با نگاه به نمودار متوجه می‌شویم که در طی چند ماه اخیر شاهد افزایش قیمت ذرت از هزار و ۱۰۰ تومان به هزارو ۳۵۰ تومان رسیده است.

علاوه بر افزایش قیمت حمل و نقل و سایر تجهیزات نگه‌داری دام و طیوردر این بازار این تولید کننده است که متحمل ضرر و زیان می‌شود.مرغ و گوشت جزو کالاهای نرمال ضروری محسوب می‌شوند یعنی کالاهایی که استراتژیک بوده و همواره تقاضا برای آن‌ها زیاد است.

پیش بینی می‌شود اگر قیمت‌ها به همین ترتیب افزایش یابد  مرغداران و دامدرانی از چرخه تولید بیرون خواهند امد و دولت محبور است برای کمبود دائم مرغ و گوشت این کالای استراتژیک را وارد کند که این مسئله نیز جای بررسی دارد.

بازرگانی سوله عرضه کننده مستقیم ذرت با نازل ترین قیمت آماده پاسخگویی به سوالات و ثبت سفارش می‌باشد.

برای اطلاع از قیمت انواع ذرت کلیک کنید

 

 

می‌خواهم سفارش بدهم
+ +